יום שני, 24 בינואר 2011

תזונת התינוק


חלב אם הוא המזון הטוב והמיטיב ביותר עבור תינוקך ועבורך. מעבר ליתרונות שלו בהיותו המזון הזמין והזול ביותר שתוכלי למצוא לתינוקך, חלב אם גם אינו מזהם את הסביבה ויש לו יתרונות רבים לתינוק ולך.

עבור התינוק, לחלב אם מעלות רבות ביחס פורמולות לתינוקות. פורמולות מנסות להדמות לחלב אם, אך אינן זהות לו בהרכבן. חלב אם מתאים לצרכים התזונתיים של התינוק מבחינת אנרגיה, חלבונים, ריכוז מינראלים וויטמינים, ומכיל בתוכו חומצות שומן, החיוניות להתפתחות המוח, נוגדנים של מערכת החיסון, הרכב חלב האם משתנה במהלך ההנקה מידי יום ובהתאם לגדילה של התינוק.


אם אין סיבה רפואית, מומלץ להניק ולהעניק חלב אם לתינוק. אם את נתקלת בקושי בהנקה, מומלץ לפנות ליועצת הנקה, שתסייע לך במציאת פתרונות.


מומלץ להניק את התינוק עד גיל חצי שנה.


החל מגיל 4 חודשים ניתן לחשוף תינוקות למזונות שונים. מומלץ להתחיל ב-2 עד 4 כפיות ביום. מלבד מוצרי חלב,ודבש. בכמויות קטנות. אין הכוונה ששלב הטעימות ישמש כארוחה אלא כגירוי- טעימה בלבד.


חושפים תינוקות למזונות באופן הדרגתי, בכל פעם מזון אחד לאיתור מזונות אלרגנים. את האוכל יש לתת לתינוק רק אחרי ההנקה.


איך יודעים מתי הזמן הנכון לחשוף תינוק למזונות? ברגע שהוא יודע להושיט את היד ולקחת, זה זמן נכון. לאכילה באופן עצמאי יש גם חשיבות להתפתחות המוטורית וקשר עין/יד/פה. אוכל הוא לא רק אוכל אלא גם שלב בהתפתחות.


חשוב לדעת שהנקה וחשיפה מוקדמת עשויים לגרום להורדת אלרגניות.


מגיל 4 חודשים יש לתת לתינוק תוסף ברזל 15 מ"ג. חשוב מאד להתמיד עם התוסף.


בגיל 6-7 חודשים משלבים שתי ארוחות שלמות: מנת פירות בבוקר. בשר וירקות בצהריים. יש ילדים שמסתפקים ב-2 כפיות ויש שרוצים ארוחה מלאה. יש לחשוף בהדרגה למגוון מזונות,ולהתמיד בכך. יש ילדים שמההתחלה מסיימים קערית ויש ילדים בתקופה הראשונה מסתפקים בכפיות בודדות.


עד גיל חצי שנה לא נותנים תוספת מים לתינוק. חלב אם או פורמולה מספקים לתינוק את כל הנוזלים שהוא צריך.


מגיל חצי שנה ניתן לתת מים. יש להקפיד להרתיח את המים עד גיל שנה.


גם מים מינרלים יש להרתיח.


מגיל שנה אפשר לתת מים מינרלים או מי ברז.


בגיל 9 עד 10 חודשים אפשר להתחיל לחשוף למוצרי חלב. לא לפני. רגישות למוצרי חלב קשורה גם לחשיפה מוקדמת. פה דווקא חשוב לחכות. מומלץ להתחיל בגבינה טבעית ולא במוצרים ממותקים. חלב כמשקה ניתן לתת רק מגיל שנה. עד אז עדיף חלב אם או פורמולה.


עדיף להרגיל ילדים לאוכל ללא תוספת מלח או סוכר. בני אדם לא נולדים עם העדפה למלוח, זה דבר נרכש. אין במלח יתרונות ולכן עדיף לא להוסיף מלח למזון של התינוק. עם הזמן ייחשף התינוק לחטיפים מלוחים ויתרגל לטעם המלוח.

עד איזה גיל להניק? אין תשובה אחת נכונה, זה מאד אינדיבידואלי בין נשים ותרבויות שונות. גם אם ממשיכים להניק עד גיל מאוחר, חשוב לשלב מגיל 6 חודשים מזונות נוספים. ככל שהתינוק גדל רב תזונתו לא תתבסס על הנקה אלא על מזונות מוצקים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה