יום ראשון, 6 בפברואר 2011

תזונת האם


האם הנקה עוזרת לנו לרזות? האם היא דווקא גורמת להשמנה? מצד אחד, הנקה אמורה להוציא הרבה אנרגיה מהגוף, אבל מצד שני, היא גורמת לך להיות יותר רעבה.

מיתוסים שגויים הקשורים בהנקה ואכילה:


1. לא ניתן לרדת במשקל בזמן ההנקה – לא נכון


2. יש מזונות שגורמים לגזים אצל התינוק כמו קטניות, כרוב, מיץ פרי – לא נכון


3. אסור לשתות קפה – לא נכון


4. אסור לשתות משקאות מוגזים – לא נכון


5. אסור לאכול שום ובצל – לא נכון


6. יש מזונות המגבירים את ייצור החלב כמו בירה שחורה ושקדים – לא נכון


7. צריך לשתות חלב כדי לייצר חלב – לא נכון


8. לנשים צמחוניות לא כדאי להניק – לא נכון


רגישויות למזון הן מאד אישיות. אם חושדים שמזון מסוים גורם להפרעה בעיכול של האם או התינוק היונק, מומלץ להחסיר אותו לשבוע ולבדוק אם התופעה נפסקה. אם נפסקה תוך 24 שעות, כדאי להמשיך ולהימנע ממזון זה.


חשוב לבדוק באמת ולא להחליט מראש, כי לא מומלץ שהתפריט יהיה דל ומוגבל.


מחקרים לא הוכיחו שיש מזונות או משקאות שמגבירים את ייצור החלב. אם אשה מרגישה שמשהו גורם לה לייצר חלב, היא יכולה להמשיך לצרוך אותו.

מה הכי חשוב לייצור חלב? מנוחה, רגיעה וארוחות מסודרות ומאוזנות. אורח החיים שלך הוא שקובע את ייצור החלב, אפילו יותר מהתזונה שלך.

חשוב להקפיד על אוכל אמיתי ופחות אוכל מוכן. מזון מעובד כמו שניצלים, חטיפים וצ'יפס לא מומלצים. חשוב לאכול ארוחות מסודרות כל היום. כל 3 עד 4 שעות מומלץ לאכול משהו. כיון שהאם לא ישנה לילה שלם, וערה כמעט בכל שעות היממה, חשוב לאכול ארוחות קטנות כל היום.


חשוב שיהיו בבית פירות, ירקות, מוצרי חלב וכו' ופחות חטיפים ומאפים, כדי שהסביבה תהיה מוכנה ומאפשרת.

התקופה שלאחר הלידה היא לא הזמן לדיאטות. לא כדאי להגביל את צריכת הקלוריות. זו תקופה בה חשוב להחזיר לגוף כוח מתקופת ההריון, מהלידה ומההנקות.


יש לשים דגש על אכילה מאוזנת ומגוונת מכל קבוצות המזון. מותר גם שומנים כמו טחינה, אבוקדו ושקדים. כן יש להקפיד על דגנים מלאים עם מינרלים וויטמינים, פירות, מוצרי חלב עד 5% וירקות מכל הצבעים.


תוסף תזונה שנשים לוקחות בהריון – חומצה פולית וברזל -0 יש להמשיך לקחת גם חודש לאחר הלידה, לעשות בדיקת דם לוודא שהתאזן ורק אז להפסיק.


נשים נוטות לשכוח את עצמן לאחר הלידה וחשוב למנוע חולשה.


יש להקפיד על שתייה מרובה, של 12 עד 14 כוסות מים ביום.


הגוף מוציא הרבה אנרגיה בהנקה, אם אוכלים בצורה סדירה וכמויות רגילות במהלך תקופת ההנקה, אפשר לרזות. אם אוכלים בתקופת ההנקה הרבה מאד, משמינים. תקופת ההנקה היא לא תקופה לפינוק "אני צריכה את זה". חשוב שהכל יהיה במידה. באופן כללי בעולם התזונה חשובים המידה והאיזון, ולא אסור ומותר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה